Jak ocenić stan techniczny pojazdu? Poradnik

Jak ocenić stan techniczny pojazdu w Poznaniu?

Zakup używanego auta może wiązać się ze sporym ryzykiem. Na rynku roi się od samochodów, które tylko na pierwszy rzut oka są tym, czego byśmy oczekiwali. Jak zatem sprawdzić samochód przed zakupem? O czym należy pamiętać i gdzie można sprawdzić auto, zanim kupimy „kota w worku”?

Jakie są najczęstsze „grzechy” sprzedawców samochodów?

• Ukryte lub połowicznie naprawione wady pojazdu. Ważna jest uczciwa informacja co i kiedy było naprawiane oraz jakie części zostały wymienione.
• Auto powypadkowe, na którym ukryto wszelkie uszkodzenia i ślady zdarzenia. Wypadki i kolizje dotkliwie skracają możliwy czas eksploatacji samochodu.
• Cofnięty licznik – to bardzo istotna informacja, która często zatajana jest przez handlarzy aut.

Jak w Poznaniu sprawdzić samochód przed zakupem?

Należy pamiętać, że używane samochody często posiadają mniejsze lub większe wady. Jeśli chcemy kupić auto w jak najlepszym stanie, powinniśmy znaleźć zaufany salon lub komis samochodowy.

Jeśli wybierzesz odpowiedni salon i znajdziesz w nim swój wymarzony samochód, możesz przejść do oceny jego stanu. Na samym początku warto sprawdzić historię danego pojazdu na oficjalnej stronie historiapojazdu.gov.pl. Następnie możesz zająć się „naoczną” inspekcją. Konieczne jest sumienne zrobienie tego przed zakupem. Ma to olbrzymi wpływ na to, jak zadowolony będziesz z zakupu oraz jak długo samochód będzie Ci służył.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem rozpocznij od własnej oceny stanu technicznego wybranego pojazdu. Jeśli zauważysz cokolwiek, co Cię zaniepokoi – dopytaj sprzedawcę oraz poproś o przedstawienie odpowiednich dokumentów. Kolejnym aspektem jest ocena dokumentów przedstawionych przez sprzedającego. Sprawdź je również pod kontem wiarygodności.

Należy jak najbardziej szczegółowo przyjrzeć się wszystkim poszczególnym parametrom auta. Jednak „na oko” nie będziesz w stanie dostrzec ewentualnych wad ukrytych, dlatego koniecznie poproś o książeczkę serwisową. Niestety jest to dokument, który stosunkowo łatwo sfałszować, dlatego każdą informację w nim zawartą należy zweryfikować.

W jaki sposób przed zakupem sprawdzić samochód sprowadzony z zagranicy? 

Do każdego pojazdu sprowadzonego z innego kraju muszą być dołączone oryginalne dokumenty, w tym wszelkie dokumentacje przeglądów i ewentualnych napraw. Istotnym elementem, o którym musisz pamiętać w przypadku zakupu samochodu w Poznaniu, jest Vehicle Identification Number (VIN), który sprawdza się porównując numer z dowodu rejestracyjnego samochodu z numerem, który znajduje się na tabliczce znamionowej pojazdu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas sprawdzania samochodu przed zakupem w Poznaniu?

Najważniejsza jest ocena stanu technicznego pojazdu. Niestety, nie ma na to złotej rady i nie zawsze da się stan samochodu określić podczas pobieżnego przeglądu, jednak stosując się do poniższych wskazówek, prawdopodobieństwo wykrycia poważnych wad znacząco wzrasta:

  • sprawdź, czy podczas jazdy i uruchamiania silnika świecą się wszystkie kontrolki. Zwróć uwagę też na to, czy żadna z nich nie wskazuje na awarię,
  • sprawdź powłokę lakieru – czy auto nie było ponownie lakierowane? Czy warstwa nie jest zbyt gruba? Zwróć uwagę na niedostępne miejsca i upewnij się, czy nie ma zacieków ani pęknięć,
  • w ogólny sposób oceń stan zużycia samochodu – czy przyciski, których nie używa się na co dzień nie są już wytarte i zużyte? Jeśli tak, może oznaczać to, że samochód był mocniej eksploatowany, niż zapewnia właściciel,
  • zwróć uwagę na klocki hamulcowe. Czy nie są zbyt mocno zużyte? Kiedy były wymieniane?
  • opony – ile mają lat? Czy były wymieniane, czy są oryginalne?
  • podwozie – czy nie ma korozji?
  • oceń stan elementów aluminiowych spod maski. Czy nie zdradzają żadnych oznak niezgłoszonych napraw?
  • czy nie wycieka olej spod maski?
  • czy w komorze silnika nie ma rdzy?

 

Zakup samochodu to zazwyczaj spora inwestycja. Należy podejść do tego z otwartą głową, porządnie przyjrzeć się wszystkim elementom i ocenić stan pojazdu przed zakupem. Jeśli nie czujesz się kompetentny, skorzystaj z usług zaufanych specjalistów, takich jak Autotesto, którzy będą czuwać w przypadku niejasności i pomoże Ci wypatrzeć ewentualne usterki.